wmaraci

Turkcell SuperBox İnceleme

Please log in or Kaldol to like posts.
Yazı

Merhaba, yaklaşık 4 aydır kullandığım iyi kötü deneyim sahibi olduğum superbox internet kampanyası hakkında bilgiler sunacağım . Önceden belirtmeliyim kesinlikle reklam içerikli bir blog yazısı değildi. Konuyu okuyunca buna hak vereceksiniz zaten.

Almadan önce bir çok kez müşteri hizmetlerini aradım, sebebi ortada çok fazla boş bilgi yer almasıydı. Hobilerim gereği bir çok cihaz evimde interenete bağlı. Cihazlarımın neredeyse tamamına uzaktan erişmekteyim, bu sebeple sırasıyla şu soruları yönelttim;

Torrent çalışıyor mu ?

Kimisi evet kimisi hayır cevabını versede, dört aydır kullanıyorum herhangi bir problem yaşamadım.

Vpn çalışıyor mu ?

Yine aynı şekilde %80 civarı, çalışmıyor bunun için bizi aramanız gerekiyor cevabını aldım. Vpn çalışıyor ancak forumlarda ücretsiz vpn servislerinin engelliği olduğuna dair yazılar var. Ben sorun yaşamadım sebebi bana ait almanya lokasyonlu bir vpn sahip olmam. Open Vpn programı ile sorunsuz bağlana biliyorum.

Port açılıyor mu ?

Kimisi bunu arkadaki ethernet portu zannetsede bu konu hakkında ben net bir cevap alamdım. Alıp deneyimlemem gerekti. Sabit ip almamama rağmen o an tanımlanan dinamik ip ile port yönlendirmesi yapılabiliyordu.

Sabit ip alınabiliyor mu ?

Evet alınabiliyor ve port yönledirmesi aynı şekilde yapılabiliyor. DMZ ile bir ip adresine tüm portları açık şekilde de kullanılabiliyor.

Herhangi bir kısıtlama var mı?

Her şeyi izliyorlar, HTTPS sertifikası olmayan sitelerde proxy yardımı ile ekrana mesajlar bastırıyorlar. Sürekli izlediğiniz izlenimi yaratıyorlar. Tarayıcının sağ altında tüm trafik izleniyor yasa dışı olaylarla ilgili bir çok uyarı çıktı. Bu olayı çok saçma izliyorsanız bunu kullanıcıya yansıtmayın. Bu anlamda bana saçma geldi. Uyarı şimdilik kapatılamıyormuş. Turkcell böyle söyledi

 

Aklıma gelen sorular bu şekildeydi sizin merak ettiğiniz şeyler var ise yorum olarak eklerseniz konuya dahil ederim.

Yaşadığım en büyük sorun ise şu şekilde. Hepsini ismini tek tek aldım. Nerede çalıştıklarına kadar buldum.

İzmir Telekome one Selin hanım internet üzerinden bıraktığım talebe dönen kişi oldu. Konuşmamızda hangi paketi seçtiğimi sormadı ben de internet üzerinen 279 tl olan 4.5G paketini seçtiğimi zannederek birşey söylemdim. Gelen ekipler bana 10 mbps paketini bağlamıştı, paket seçildikten sonra ilk kullanımda 30 gün boyunca değişmiyor. Daha sonrasında fatura yenilendiği için 1 ay daha bekleniz gerekiyor. Sebebi ise paketi kullandığınız kadar ödeyemiyorsunuz. Hem 10 mbps paketini hemde 4.5g paketinin parasını ödersem 4.5G paketine geçebileceğimi söylediler. Her yere BTK, Tüketici Hakem Heyeti, Şikayetimvar gibi platformlara bir sürü şikayet kaydı bıraktım. BTK aracılığı ile bir müşteri temsilcisi 45 gün sonra dönüş yaptı. Ben tabi ilk günden beri şikayet kaydı bırakıyorum. Hiç birine geri dönmüyorlar. 45 gün sonra dönen temsilci hatanın onlardan kaynaklandığını Selin hanımın benden paket bilgisi almadığını ses kayıtlarından dinlemişler. Paketi 4.5G paketine yükseltip arada oluşan 159 Tl farkı faturadan indirim olarak düşeceklerini söylediler. Böylede yapıldı. 45 günlük mağduriyet bu şekilde giderildi.

Çok konuştun internet hızları nasıl diye soracak olursanız 10 mbps paketini şehir merkezlerinde sorunsuz kullanabilirsiniz. 4.5G paketini kullanıyorum. Ortlama 70 Mbps İndirme, 35 ila 50 Mbps arası yükleme alıyorum. Modemin konumu çok önemli imkanınız var ise çatıya koymanız yararınıza olacaktır. Ben balkona koyuyorum.

Genel olarak toparlayacaksak 350 Mbps gibi hızları alanlar var bu hızları görürseniz çok mantıklı geliyor bana. Şu hali ile uplad için bile alınabilir. Yayın yapmak isteyenlere önerebilirim.

Ben memnunum şu an için. Merak ettiğiniz sorular var ise yorum olarak bırakın cevaplıyor olacağım

wmaraci

Turkcell SuperBox İnceleme” Yazısına Gelen Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir