Raspberry Pi Open Media Vault Kurulumu

Please log in or register to like posts.
News

Merhaba arkadaşlar, Raspberry Pi için dağıtımı mevcut olan dosya yönetim sistemi open media vault’un kurulumuna sizlerle beraber bakacağız. Kuruluma başlamadan önce gerekli olan parçaları öğrenelim.

 • Min 8 Gb Sd Kart
 • Sd kart bilgisayar bağlantı adaptörü
 • Raspberry Pi 2 veya Pi 3
 • Ethernet Kablosu
 • USB bellek veya Taşına bilir HDD ( Depolama için, zorunlu değil )
 • 2.5 A 5 V Güç kaynağı

Başlamadan önce konu içerinde yer alan işletim sistemi ve programların linkleri konunun en altına yer almaktadır.

Gerekli olan bileşenleri temin ettikten sonra kuruluma başlayabiliriz. İlk yapmamız gereken Sd kartımıza openmediavault sitesinden edindiğimiz iso dosyasını, Sd kartımıza yazmak. Bunun için Win32DiskImager programını kullanacağız.

Yapmamız gereken ilk adım Sd karımızı bilgisayarımızın herhangi bir usb bağlantı portundan bağlamak.

 1. Sd kartımızın konumu seçiyoruz
 2. İndiridğimiz İso veya İmg dosyasını seçiyoruz
 3. Sd karımıza yazma işlemi için komut veriyoruz

Write butonuna bastığımızda karşımıza bir uyarı gelecek uyarıyı kabul edip devam ediyoruz. İşlem tamamlana kadar bekliyoruz. Sd kartın hızına göre süre değişkenlik gösterebilir. Bu işlem Sd kartın içindeki tüm içeriği sileceği için yedek almayı unutmayın.

İşlem tamamlandığında karşımıza işlemin tamamlandığında belirten bir uyarı penceresi gelecektir. Uyarı penceresini onaylayıp Sd kartımızı bilgisayarımızdan çıkartalım.

Open Media Vault işletim sistemini barındıran Sd kartımızı Raspberry Pi kartımıza takalım. Güç vermeden önce Ethernet kablomuzun takılı olduğunda emin olun. Aksi halde arayüzü göremeyeceksiniz.

 

 

Raspberry açılması yaklaşık bir ila iki dakika sürecektir. Açıldıktan sonra Raspiberry’nin aldığı ip adresini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için iki yol var.

 1. Modem arayüzüne girip Ethernet üzerinden bağlı cihazlara bakmak
 2. Advanced IP Scanner ile ağa bağlı cihazların ip adresini taramak

Ben Advanced IP Scanner programı ile ağdaki cihazları taratarak Raspberry’nin aldığı ip adresini buldum. Sizler bu iki yoldan birini tercih edebilirsiniz.

 

Benim cihazım 192.168.1.180 ip adresini almış. İstersek alta bulunan HTTP, openmediavault web admin…. yazısına tıklaya bilir yada chrome veya başka bir web browser dan Raspberry’nin aldığı adresi girebilirsiniz.

İp adresine girdiğimizde ise aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

 

Varsayılan giriş bilgileri:

 • Kullanıcı Adı: admin
 • Şifre: openmediavault

Giriş yaptıktan sonra karşımıza alttaki gibi bir ekran gelecektir. İlk olarak yapmamız gereken şey güvenliğimiz için şifremizi değiştirmek.

 

 

Ardından bir depolama biri takmalıyız. Raspberry’nin 4 adet usb portundan birine Usb bellek veya Taşına bilir HDD taktıktan sonra, sol menüde yer alan fiziksek disk menüsünde gözüküp gözükmediğine bakalım. Eğer taktığınız disk gözükmüyorsa voltaj ile ilgili bir sorun olabilir. Güç kaynağınızı değiştirip tekrar deneyin.

Eğer disk gözüküyor ise yine sol menüde yer alan Dosya Sistemleri menüsü altında bağlı olmayan diki seçip yukarıda bulunan bağla butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlem diskinizde veri kaybına yol açmaz. Anacak disk “ntfs” formatında ise EXT4 çervirmenizi öneririm. Dosya aktarımı yaparken cihazınıza fazladan yük bindirecektir.

Diski sisteme dahil ettiğimize göre dosya paylaşımına açalım ve ağda görünü kılalım. Bunun için sol menüde bulunan Paylaşılmış Klasörler menüsüne girmemiz gerekiyor.

Girdikten sonra sırası ile bilgileri girelim.

 • İsim: Klasör İsmi ( Dilediğiniz İsmi Verebilirsiniz )
 • Birim: Taktığımız USB Bellek veya Taşınabilir HDD’i seçelim
 • Yol: “/klasor-ismi” ( Türkçe Karakter Yazmıyoruz )
 • Açıklama: İsteğe Bağlı ( Örnek: Filmlerin bulunduğu dosya )

Bu işlemleri yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna basıyoruz. Daha sonra klasöre kullanıcı yetkisi vermemiz gerekiyor. Aynı menüde üst tarafta yer alan “İzinler” butonuna basıyoruz. Karşımıza bu şekilde bir ekran gelmesi gerekiyor. Bu alanda tüm kullanıcılara yazma yetkisi veriyoruz.

Ardından sol menüde “Kullanıcılar” sekmesine giriyoruz. Burada “pi” adı ile oluşturulmuş kullanıcıya tıklayıp yukarıdan “düzenle” butonuna basıyoruz. Açılan pencerede şifre kısmına şifremizi yazıyoruz. Bu şifre samba paylaşımında erişmek için kullanacağız.

Bu işlemede yaptıktan sonra bir adım daha kalıyor. Windows için paylaşıma açmak. Sol menüden “SMB/CIFS” içerisine giriyoruz. Girdikten sonra üst sekmeden “Paylaşımlar” butonuna tıklıyoruz gelen ekranda bir önceki işlemde oluşturduğumuz klasörü seçiyoruz.

Ayarları sırası ile yapalım:

 • Paylaşım Klasörü: Daha önceden oluşturduğumuz klasörü seçiyoruz
 • İsim: Samba paylaşımındaki gözükecek ad
 • Açıklama: İsteğe bağlı
 • Misafirlere Açık: Bunu seçerseniz misafir kullanıcılar belirlediğiniz yetkiye göre klasöre şifresiz erişime açacaktır.

Diğer ayarları iyice öğrenmeden değiştirmenizi önermiyorum. Son bir işlem oda samba paylaşımını açmak. Süt sekmeden bir önceki “Ayarlar” butonuna tıklayalım. Gelen ekranda sadece en üste bulunan “Aktif” kısmını yeşile çevirip kayıt etmek.

Sonuç ise bu şekilde.

Eğer şifre sorar ise “Kullanıcılar” menüsü alından “pi” kullanıcısına verdiğimiz şifreyi yazmamız gerekiyor.

 • Kullanıcı adı: pi
 • Şifre: Belirlediğiniz şifre

Linkler:

Open Media Vault

Win32 Disk İmager

Advanced IP Scanner

10 comments on “Raspberry Pi Open Media Vault Kurulumu

 1. Rehber için teşekkürler. Elimde 3 tane HDD’im var Bende kendime böyle bir şeyler yapmayı düşünüyorum

 2. Merhaba, bunun için sürekli ethernet kablosu ile kullanmak zorunda mıyız? RPi kartlarda wifi var onu aktif edip kullanamaz mıyız?

  • Hayır içinde Wlan0 yazan yerde SSID kısmına wfi adını şifre bölümüne wfi şifresini yazıp kayıt edin. Raspberry kapanıp açılınca otomatik bağlanacaktır.

 3. Merhaba. Aradan biraz zaman geçmiş ama umarım yardımcı olacak birileri vardır. Bu yazılımı geçen hafta pi3 üme kurdum. Amacım hdd içindeki datayı (film-dizi) media player üzerinden oynatmak. Buraya kadar sorun yok. Cihaz nas görevini yerine getiriyor. Benim takıldığım nokta openmediavault üzerinden hdd e torrent indirmek. 3.0 stable yazılımında bittorrent ve deluge eklentilerini denedim ama sonuç alamadım. Bu konuda yarımcı olabilecek varmıdır?

  • Eklentiler sekmesinden trasmission eklentisini kurun ardından indirme yapılacak olan dosyayı paylaşın. Paylaştığınız dosyayı, trasmission ayarlarından seçin gerekli ayarları yapın ardından ip adresini: 9091 portunu kullanarak bağlanın.

 4. Merhaba; Orange Pi Open Media Vault Kurulumu yapılabilir mi? Bu konuda herhangi bir yazı var mı?
  Şimdidenteşekkğrler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir