FreeNas Kurulum Rehberi – 1

Please log in or Kaldol to like posts.
Yazı

Merhaba

Bu yazımızıda FreeNas işletim sistemini kurulum adımlarından bahsedeceğiz. Konuya geçmeden önce FreeNas açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. FreeNas FREEBSD tabanlı olarak çalışmaktadır. Bir nas sunucusunda ki hemen hemen herşeyi bünyesinde barındırmakta.  FreeNas ücretli sistemler de satmakta. Dilerseniz kuruluma geçelim.

İlk olarak indirdiğimiz imajı bir usb belleğe boot ettikten sonra yapmamız gereken kurulum yapacağımız cihazı usb den boot ettirmek olacaktır. Bunun içi bios ayarlarınıza girmeniz ve usb belleğinizi boot menüsünden seçmeniz gerekmekte.

 

Boot işlemi yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Burada install diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Insatall / Upgrade diyerek diğer kurulum adımına geçiyoruz.

Burada kurulum yapacağımız diski seçiyoruz. Tek bir diske kurulum yapcağız. Önemli bir hatırlatma yapalım. Kurulum yaptığımız diski depolama birimi olarak kullanamıyoruz. 120 Gb gibi bir disk işinizi görecektir.

Burada bize diskin içerisindeki tüm bilgilerin silineceğini söylüyor. Kurulum adımını onaylıyarak devam ediyoruz.

Bu adımda “root” kullanıcı adına bir şifre belirlememiz isteniyor. Unutmayın Nas sunucunuzuz şifresi ne kadar uzun ve zor olursa verilerinizi o kadar güvende saklarsınız.

Bu Adım önemli. Boot işlemi için hangi bios sürümünü kullandığınızı soruyor. Eğer yanlış olanı seçerseniz sisteminiz bios ekranından sonra boot etmeyecektir. Doğru sürümü anakart modelinize bakarak bulabilir siniz.

Kurulum belirtmiş olduğunuz ayaralarda başladı.

Biraz bekledikten sonra kurulum bu şekilde son buluyor. Ok diyerek sistemin reboot etmesini sağlıyoruz.

Yeniden başlama işlemi tamamladıktan sonra yukarıda ki gibi bir ayar ekranı kaşınıza gelcek. Eğer bir ip adresi tanımlanmamış ise “1” diyerek Network yapıladırmasına girmeniz gerekmekte.

Bu adımda daha önceden kurulum ekranında belirlemiş olduğumuz root şifremizi giriyoruz.

Bu ekran FreeNas yönetim paneli. Tüm ayarları bu ekrandan gerçekleştireceğiz. Tüm sorunları uyarıları bu ekran üzerinden anlık takip edebileceksiniz.

Network Sekmesinden Interface kısmına geliyoruz ve ADD Interface diyerek yeni bir kart ekliyoruz.Bu ekranda karta vereceğimiz IP adresi Subnet’i belirliyoruz.Bu IP adresi ayrıca cihaza erişmemizi sağlayacak olan IP adresidir.Gerekli yapılandırmaları yaptıktan sonra ayarlarımızı kaydedip çıkıyoruz.

Bu panelden ise cihazıma gerekli olan DNS,HOSTNAME ve IP bilgilerini ekliyoruz.Burada IP bilgisi biraz önceki atadığımız IP ile aynı olmak zorundadır.Burada da gerekli yapılandırmayı yapıp kaydediyoruz.

Kurulum işlemi bitti. Bir sonraki yazımızda gerekli ayarların yapılması, dosya paylaşımları izinler gibi konulara değineceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir