CH340 Çip Sürücüleri Yükleme

Please log in or Kaldol to like posts.
Yazı

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda son zamnalarda popüler olan Arduino klonlarının sürücüleri nasıl yüklenir buna bir bakacağız. Arduinolarımızı bilgisayarımıza taktığımızda Arduino İDE’leri cihazı tanımıyor bunun için USB haberleşme çipinin sürücülerini yüklememiz gerekiyor.

Dosya şifreleri: makerturkiye

Windows sürücüleri

Mac OS X sürücüleri

Kartımızı USB kablosuyla taktıktan sonra Windows sürücü kurulumu aşamaları ise aşağıdaki gibidir:

Kartı taktıktan sonra Aygıt Yöneticisi’ni açıyoruz. Görüldüğü üzere kartımız için sürücü yüklenememiş ve hata mesajı mevcut. İndirdiğimiz sürücü dosyanın içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıyor ve çıkan pencereden INSTALL butonuna tıklıyoruz.

INSTALL butonunu tıkladıktan sonra sürücüler yükleniyor ve “Driver install success!” yazan bir pencere çıkıyor. Bu sırada arkada Aygıt Yöneticisi açık ise, kartın sürücüsünün yüklendiğini ve Bağlantı Noktaları başlığı altında “USB-SERIAL CH340 (COM x)” şeklinde yer aldığını görebilirsiniz. Burada parantez içinde yazan kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını göstermektedir. Arduino yazılımında Araçlar > Port altından buradaki COM portunun seçili olduğundan emin olduğunuzda Arduino’nuzu sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir