Arduino İle Nokia 5110 Ekranı Kullanımı

Please log in or register to like posts.
News

Arkadaşlar merhaba, bu uygulamamızda Arduino UNO ile Nokia 5110 ekranına mesafe sensöründen aldığımız verileri yazdıracağız. Bunun yanında başlangıçta LCD ekrana resim çizdirip, bir çıt-çıt buton yardımı ile LCD ekranı uyku moduna sokup çıkartacağız. Yani LCD ekranın bir çok özelliğini kullanmış olacağız bu uygulama ile.

Bu uygulama için kullanılacak malzemeler:

  • Arduino UNO
  • Nokia 5110 ekranı
  • Çıt-çıt buton
  • HC-SR04 Ultrasonik sensör

Nokia 5110 ekranı, hem ucuz fiyatlı olması, hem de kolay kullanımlı olması ile hobi projelerinde sıkça kullanılan bir eleman. Ekran 84×48 piksel büyüklüğünde bir grafik LCD ekran olup 3.3V ile besleniyor.

Devrenin bağlantılarını aşağıdaki gibi yapmanız gerekiyor:

Burada ultrasonik sensör ile mesafeyi ölçüp LCD ekranda göstereceğiz. Butonu ise LCD ekranı uyku moduna sokup çıkartmak için kullanacağız.

LCD ekranı kullanmak için buradan kütüphanesini indirip arduino/library/ klasörüne atmamız gerekiyor. Kütüphane fonksiyonlarına bakarsak;

myGLCD.InitLCD()   LCD ekranı başlatır,

myGLCD.setFont(degisken)    LCD ekrana yazdırmak için kullanacağımız fontu ayarlar. Bu fonksiyon içine SmallFont, MediumNumbers, BigNumbers yazılabilir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu değişkenler yazı ya da rakam boyutunu değiştirir,

myGLCD.setContrast(degisken)   Kontrast ayarını yapar. Değişken olarak 0-70 arasında bir değer girilmelidir,

myGLCD.clrScr(); Ekranı temizler,

myGLCD.print(“metin”,X,Y); Bu fonksiyon ile ekrana yazı yazdırıyoruz. İlk değişken yazdırılacak metin, ikinci ve üçüncü değişken ise metnin ekranda geleceği koordinatlardır. X ve Y için daha öncesinden tanımlı LEFT,RIGHT veya CENTER değişkenleri kullanılabilir.

NOT: Eğer birazdan yazacağım hazır koddaki grafiği değiştirmek istemiyorsanız, resim oluşturma ile ilgili kısımları yapmanıza gerek yoktur. Direk olarak kodu kullanabilirsiniz. 

myGLCD.drawBitmap(X,Y,grafik_ismi,x’,y’); Ekrana düşük çözünürlükteki grafikleri çizdirmeye yarar. Bu konuya biraz daha uzun değinmek gerekiyor. Ekrana grafik çizdirmek için öncelikle buradan LCDAssistant programını indirmemiz gerekiyor. Programı indirdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

File–>Load Image sekmesinden uygun bir resim seçiyoruz. Uygun resimden kastım siyah beyaz ve düşük çözünürlüklü olması. Normal bir resmi siyah beyaz yapmak için photoshop veya buradaki internet sitesinden yararlanabilirsiniz. Önemli nokta düzenlediğiniz fotoğrafı .bmp uzantısı ile kayıt etmeniz gerekiyor. Resmi load ettikten sonra yine File menüsünden Save Output ile bir çıkış almanız gerekiyor. Çıkışı kayıt ederken .c uzantısı ile kayıt etmeniz ve bu dosyayı yazdığınız arduino kodu ile aynı dosyaya koymanız gerekiyor.

Üstte yazan ve LCDAssistant programından aldığımız C kodlarımızda ufak değişiklikler yapmamız gerekmekte. Önce en başa #include ile başlayan satırı ekliyoruz ve bir alt satırında ise PROGMEM = { değişikliğini yapmamız gerekiyor.

Uygulamamızı bitirdiğimizde ilk başta arduino’nun logosu gözükecek 4 saniye sonra ise ultrasonik sensör ile ölçülen mesafe ekrana aşağıdaki gibi yazdırılacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir