Arduino AS5040 Rotary Encoder Kullanımı

Please log in or Kaldol to like posts.
Yazı

Avusturya merkezli bir şirketin üretmiş olduğu bu sensör, adından da anlaşılacağı gibi bir açı algılayıcı. Robotikten milli savunmaya birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin, bir robot kolun, eklem (joint) noktasındaki iki elemanın arasındaki açıyı veya bir tankın taretinin açısını hesaplayıp istediğimiz yere nişan almasını sağlayabiliriz.

AS5040 Rotary Sensor ise hem bir öğrencinin işini rahatlıkla görecek hem de fiyatı karşılanabilecek bir elektronik elemanımızdır.

Elemanımızın öbek çizeneği ve uyarlayıcısı ile birlikte resimleri aşağıdaki gibidir.

AS5040 10 bit çözünürlüğe ve dakikada 30000 devir ölçme yeteneğine sahiptir. Ayrıca besleme gerilimi 3.3 veya 5 volttur, bu yüzden de mkrodenetleyiciler ile kolay bir şekilde çalışabilmektedir. Nasıl çalıştığına gelecek olursak, AS5040’ın hemen önüne yerleştirilen bir mıknatıs sayesinde (satın aldığınızda yanında gönderiliyor) mıknatısın dönüşünde oluşan manyetik farklılığı algılıyor. Burada mıknatısın dengeli birşekilde ve AS5040’a paralel olacak şekilde duruyor oluşu önemli bir faktör yoksa, dönüşlerde manyetik alanda istenmeyen değişikliklere yol açıp açının yanlış algılanmasına neden olabilmektedir.

AS5040’ın mikrodenetleyici bağlantısı çok basittir. Aşağıda AMS tarafından yayınlanan Arduino kodları ile bağlantı bilgisi yer almaktadır.

Arduino kodu istenilen açıyı 1023 üstünden hesaplamaktadır, istenildiği takdirde !enc.read () üstünde ufak bir matematik hesaplaması ile açıyı 360 derece cinsine çevirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir